خواص عسل:50 خاصیت عسل طبیعی-

عسل درمانی تاریخ : 29 بهمن 1393 بازدید : 61


 

حضرت محمد (ص) فرموده اند: خوردن عسل، استعمال بوی خوش، سوارکاری و نگاه کردن به سبزه نشاط آور است. به عقیده ابو علی سینا، عسل خوراکی است که جوانی را جاویدان می سازد، حافظه را نیرو می بخشد و گذشته را در خاطر زنده می کند، اندیشه را پاک می سازد، زبان را می گشاید و درد را ریشه کن می کند. بنابر نوشته ها و منابع مشخص می شود در دنیای قدیم چه از جنبه های غذایی و چه از حیثیت دارویی این ماده اعتبار و برتری چشم گیری به تمام معجون های خوراکی داشته است، حتی امروزه هم عده زیادی معتقدند، عسل طبیعی یک غذای کامل است که خواص درمانی زیادی دارد و بی تردید نه تنها از آن به عنوان ماده قندی، بلکه به عنوان معالج بسیاری از بیماری ها استفاده می نمایند.

 طبق بعضی از منابع علمی عسل طبیعی در بهبود بیماری های قلبی و گوارشی و ... کمک کرده و یک غذای مفید برای کودکان دو سال به بالا به حساب می آید که در رشد آن ها تأثیر به سزایی دارد، همچنین مصرف آن در کودکان و کهنسالان به علت هضم و جذب سریع حائز اهمیت است. عسل طبیعی به علت جذب سریع در داخل دستگاه گوارش، تخمیر الکلی ایجاد نمی کندو وجود اسیدهای آزاد در آن سبب جذب مواد چربی شده و کمبود آهن را جبران می کند. استفاده از آن به عنوان منبع انرژی در ورزش هایی چون : فوتبال، شنا، دو، کشتی، دوچرخه سواری بسیار معمول است. دانشمندان معتقداند که عسل طبیعی به علت داشتن قند زیاد و مواد معدنی و همچنین خاصیت باکتری کشی قوی برای پوشش محل جراحی مورد استفاده قرار گرفته است. آنها همچنین گزارش کرده اند که عسل طبیعی برای معالجه زخم های سطحی، زخم معده و برای ساختن بسیاری از داروها خصوصاً شربت سینه بکار می رود.


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (0) | ادامه مطلب


شفابخش ترین محصول طبیعت را بشناسید

عسل درمانی تاریخ : 7 آذر 1393 بازدید : 289


شفابخش ترین محصول طبیعت را بشناسید

خواص عسل,خواص دارویی عسل,فواید عسل,[categoriy]

عسل، یکی از شفابخش‌ترین محصولات طبیعت است که از آن، با عنوان طلای طبیعی یاد می‌شود.عسل که علاوه‌ بر جنبه‌های خوراکی و خواص مغذی که به‌عنوان محبوب‌ترین خوراکی‌ها در سبد غذایی خانواده جای دارد، به‌عنوان یک داروی طبیعی و بی‌همتا، در درمان بسیاری از بیماری‌ها، از سوی متخصصان و درمان‌گران طب سنتی و شیوه‌های طبیعی درمان، استفاده می‌شود.   برای تامین انرژیعسل، یک انرژی‌زای طبیعی است


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (0) | ادامه مطلب


مصرف عسل موجب کاهش وزن می شود

عسل درمانی / درمان چاقی تاریخ : 2 دی 1392 بازدید : 394


  smaler text size normall text size bigger font size print page send to friend bookmark this page مصرف عسل موجب کاهش وزن می شود

مصرف عسل موجب کاهش وزن می شود

 

نتایج مطالعات جدید محققان انگلیسی نشان می دهد که مصرف عسل به طور کلی و به ویژه یک قاشق چایخوری آن قبل از خواب موجب چربی سوزی و کاهش وزن می شود.

مصرف عسل موجب کاهش وزن می شود

 این مطالعه توسط یک گروه محقق انگلیسی به سرپرستی ˈمایک مک اینزˈ از متخصصان ارشد تغذیه در انگلیس انجام شده است که تمام طول عمر خود را وقف این تحقیق کرده است.


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (0) | ادامه مطلب


اگر خوابتان نمیبرد اینو بخورید

عسل درمانی تاریخ : 4 آبان 1392 بازدید : 358


درمان بی خوابی و کم خوابی

www.mihansalamat.com


عسل در بر طرف کردن بی خوابی نقش مهمی ایفا می نماید زیرا باعث ترشح سروتونین در مغز شده ودر نتیجه باعث آرامش اعصاب و خواب می گردد.

تساندر معتقد است هیچ داروی خواب آوری قبل از خواب موثر تر از یک لیوان شربت عسل یا یک قاشق غذاخوری عسل نیست که تا ثیر آرام بخش روی دستگاه عصبی و جهاز ها ضمه داشته و چیزی جز آرامش و خواب نمی آورد. بنا براین باید همواره این ما ده غذایی ساده را بر تمام قرص های خواب آور که بیهوده و بی ثمر مخاط معده را تحریک می کند ارجحیت دارد.

ابو علی سینا مقدار کمی عسل را برای رفع بی خوابی تجویز می کند به عقیده وی خوردن زیاد آن ممکن است اثر معکوس روی دستگاه عصبی داشته باشد و آن را تحریک نماید.

تقویت اعصاب


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (0) | ادامه مطلب


تأثیر عسل در درمان فشار خون و بی‌خوابی از دیدگاه طب سنتی

عسل درمانی تاریخ : 6 اردیبهشت 1392 بازدید : 994


  smaler text size normall text size bigger font size print page send to friend bookmark this page تأثیر عسل در درمان فشار خون و بی‌خوابی

تأثیر عسل در درمان فشار خون و بی‌خوابی

 

 

یک متخصص تغذیه گفت: افرادی که بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، ورم مفاصل و بی‌خوابی دارند با خوردن عسل در طی روز می‌توانند تا حدی این مشکلات را کنترل کنند. شیوا فرجی در مورد نقش عسل در سلامت تغذیه اظهار داشت: عسل ماده غذایی طبیعی است که انواع ویتامین‌ها، املاح معدنی و پروتئین در آن یافت می‌شود و جالب‌تر اینکه به دلیل وجود عنصری به نام اسید فورمیک در عسل این ماده غذایی خاصیت ضد‌عفونی کننده داشته و فاسد هم نمی‌شود.


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (1) | ادامه مطلب


آشنایی با ژله رویال؛ یکی از فرآورده‌های زنبور عسل

عسل درمانی تاریخ : 12 اسفند 1391 بازدید : 1100


آشنایی با ژله رویال؛ یکی از فرآورده‌های زنبور عسل

 


وقتی برای خرید عسل به برخی مراکز عرضه آن مراجعه می‌کنیم در میان انواع و اقسام عسل‌های تک‌گل
و چند گل با فرآورده‌هایی چون ژله رویال، گرده گل، بره موم و... مواجه می‌شویم. گاهی نیز عسل‌هایی را می‌بینیم که با این فرآورده‌ها ترکیب شده و عرضه می‌شود، اما ژله رویال چگونه تهیه می‌شود و چه خاصیتی دارد؟

ژله رویال

ژله رویال یک ماده غلیظ لیمویی یا کرم رنگ است که در آب حل شده و کمی کف تولید می‌کند. دارای خاصیت اسیدی است؛ PH آن سه و نیم الی چهار و نیم و وزن مخصوص آن حدود 1/1 است. از غدد سر زنبورهای کارگر ترشح می‌شود و تنها غذای اصلی ملکه زنبورهاست. بد نیست بدانید زنبور کارگر و زنبور ملکه از نظر تخم اولیه هیچ تفاوتی با هم ندارند، اما به دلیل آن که ملکه به طور دائم از ژله رویال تغذیه می‌کند، 4 تا 6 سال طول عمر داشته و قدرت باروری بسیار بالایی دارد. این در حالی است که زنبور کارگر تنها 5 تا 6 هفته زنده است و توانایی جفت‌گیری و تولید


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (1) | ادامه مطلب


زهر زنبور عسل و خواص درمانی آن

عسل درمانی تاریخ : 12 اسفند 1391 بازدید : 816


زهر زنبور عسل و خواص درمانی آن
زهر زنبور عسل و خواص درمانی آن

 

زهر زنبور عسل مایعی است تلخ مزه به رنگ روشن دارای وزن مخصوص(۱٫۱۳۱۳ )بوی خاص و واکنش اسیدی ، در مجاورت هوا به سرعت خشک میشود

 

زهر زنبور ترکیب بسیار پیچیده ای دارد و دست کم هشت نوع پروتئین در آن شناسایی شده است
مشخص شده است ترکیبات زهر رنبور عسل مناطق مختلف و نسبت به فصل های مختلف با هم فرق میکند .
تر کیبا ت اصلی زهر زنبور
آ نزیم ها: -فسفو لیپازA2-هیا لورونیداز-اسید فسفا تاز
پپتید ها: آپا مین -ملیتین- پپتید MCD -سکا پین -تر تیا پین-آدو لاپین
آ مین های بیو ژنیک: هیستا مین – دوپا مین -نوراپی نفرین – لکوترین
اثر زهر زنبور در درمان بیماری MS


Multiple Sclerosis – بیماری با علت نامعلوم می باشد در این بیماری قسمتهایی از رشته های عصبی در سیستم عصبی مرکزی به واسطه خطا در فعالیت سیستم ایمنی بدن بیمار دچار التهاب و تخریب پوشش میلین و جراحت اکسون شده و در نهایت آسیب میبیند .

بیمار و پزشک هیچ گونه پیش بینی از آینده بیماری ندارند و داروهای عرضه شده :

نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (3) | ادامه مطلب


عسل و صد درمان 3

عسل درمانی تاریخ : 12 اسفند 1391 بازدید : 696


 مقدمه ای بر خواص عسل

    

عسل درمانی

  عسل و خصوصیات آن

پیامبران الهی آن‌چنان به عسل علاقه نشان می‌دادند که آن را بعنوان یکی از ارزاق طیبه‌ی الهی مورد استفاده قرار می‌دادند و هنوز هم بعضی عسل را نوشابه انبیا می‌نامند.

 

خداوند متعال باران را مبارک، عسل را شفابخش و روزی حلال را گوارا معرفی فرموده که هرگاه مخلوطی از این سه فراهم شود برکت و شفا خواهد بود.

 

پیامبر اعظم می‌فرماید:

«الطیبُ یَسَّر و العَسَلُ یَسَّر و والنَّظَرُ الَیِ الَخضَرهِ یَسَّر و الرُّکُوبُ یَسَّر» 

«بوی خوش، عسل، نگاه کردن به سبزه و سوارکاری موجب نشاط و طراوت می‌گردد.»

 

امیرالمؤمنین امام علی(ع) می‌فرماید: «از هر دانشی بهترین آن را فراگیرید، چرا که زنبور عسل (نحل) از هر شکوفه‌ای زیباترینش را می‌خورد، و دو نفیس از آن پدید آید، یکی در آن شفا و بهبودی است برای مردم (عسل) و دیگری که به وسیله آن روشنی جویند (یعنی موم). 

 


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (0) | ادامه مطلب


عسل و صد درمان 2

عسل درمانی تاریخ : 12 اسفند 1391 بازدید : 566


از خواص درمانی عسل‌های گیاهی بیشتر بدانيد
عسل در بسیاری از كشورهای جهان با نام طلای طبیعی معروف است. درحقیقت این خواص درمانی كم‌نظیر و شفابخش عسل‌ و انواع مختلف آن است كه موجب شده این ماده طبیعی این‌چنین مورد توجه بسیاری از مردم و پزشكان طب سنتی و مدرن در جهان قرار بگیرد.

مجله سیب سبز عسل در بسیاری از كشورهای جهان با نام طلای طبیعی معروف است. درحقیقت این خواص درمانی كم‌نظیر و شفابخش عسل‌ و انواع مختلف آن است كه موجب شده این ماده طبیعی این‌چنین مورد توجه بسیاری از مردم و پزشكان طب سنتی و مدرن در جهان قرار بگیرد. آنتی‌باكتری‌های موجود در انواع مختلف عسل‌های گیاهی موجب می‌شود تا این محصول طبیعی یكی از بهترین داروهای طبیعی و موثر در درمان برخی از بیماری‌ها و اختلال‌های جسمی و روحی در انسان باشد. خوشبختانه در سال‌های اخیر توجه به تولید عسل‌ از شهد گل گیاهان دارویی مانند گل بابونه و گل آویشن موجب شده تا عسل‌ علاوه‌بر خواص درمانی‌ای كه دارد، خواص درمانی گیاه دارویی را نیز جذب كرده و پتانسیل بیشتری برای درمان بیماری‌ها و اختلال‌های جسمی و روحی داشته باشد.

عسل درمانی


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (0) | ادامه مطلب


عسل و صد درمان

عسل درمانی تاریخ : 12 اسفند 1391 بازدید : 722


عسل یکی از ارزشمندترین هدیه های طبیعت است


www.mihansalamat.com
 
بر اساس تحقیقی که در کنگره میکروبیولوژی انگلیس ارایه شد، عسل یک ماده موثر در بهبود زخم های عفونی بوده و حتی مقاومت باکتریایی به آنتی بیوتیک ها را رفع می کند.


در این مطالعه نحوه واکنش عسل با سه گونه باکتری که معمولا موجب عفونت زخم ها می شوند، مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که عسل می تواند به روش های مختلف در رشد این باکتری ها خلل وارد کند، بنابراین این ماده غذایی ارزشمند یک گزینه مناسب برای درمان زخم های عفونی مقاوم به دارو به شمار می رود.


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (0) | ادامه مطلب


خواص طبي و درماني عسل البته طبيعيش از نظر طب سنتي

عسل درمانی تاریخ : 20 تیر 1391 بازدید : 1447


خود درمانی بوسیله‌ی عسل، آنتی بیوتیک طبیعی

www.mihansalamat.ir

 

 

 

 

 

عسل حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی است، که از آنها در شکرهای تصفیه‌ی شده‌ی ما خبری نیست.و این باعث میشود عسل ماده ای بسیار شیرین و برای سلامتی مفید باشد.

در بین ملت های مختلف، عسل همواره به عنوان دارویی سنتی برای زخم و سوزش معده استفاده شده است.


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (3) | ادامه مطلب


عسل بهترين درمان براي سوختگي ها

عسل درمانی تاریخ : 23 اردیبهشت 1391 بازدید : 1409


بهترین درمان برای سوختگی

بهترین درمان برای سوختگی
آیا می دانید بهترین درمان برای از بین بردن جای سوختگی و التیام چیست؟

برای سوختگی به سراغ عسل بروید

 


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (1) | ادامه مطلب


با اين ده روش و انجام دادن آنها براي رسيدن به وزن ايده آل وحفظ آن

عسل درمانی / گیاهان دارویی / قلب و عروق / درمان چاقی / درمان لاغری / طب سنتی / آب درمانی / تغذیه تاریخ : 7 اردیبهشت 1391 بازدید : 1413


10 روش برای رسیدن به وزن ایده‌آل و حفظ آن

 


لاغر شدن چندان هم کار سختی نیست به شرط این که بدانید از کدام در وارد شد. توصیه‌هایی که در این مقاله ارائه می‌شود شما را به هدفتان نزدیک‌تر می‌کند. با ما همراه باشید.


کاهش وزن

هدفی برای خود تعیین کنید

زمانی که می‌خواهید وزن کم کنید باید هدفتان را تعیین و یادداشت کنید. سپس برنامه‌ای برای خود بنویسید و راه‌هایی که شما را به هدفتان نزدیک‌تر می‌کند را یادداشت کنید. این شیوه به زندگی شما نظم می‌دهد و شما مرحله به مرحله پیش می‌روید.

مرحله‌ی اول این است که چه سبک زندگی را می‌خواهید در پیش بگیرید. می‌خواهید لاغر باشید یا چاق؟ می‌خواهید چند کیلو باشید؟ سایزتان چقدر باشد؟

زمانی که به جواب روشن رسیدید یعنی این که نصف راه را رفته‌اید. مطمئن باشید زمانی که هدفتان مشخص شد با سرعت بیشتری به سوی آن پیش می‌روید.


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (7) | ادامه مطلب


صد سالگي و راز عمر طولاني

انواع نوشیدنی های مفید / عکس های جالب و دیدنی / آخرین یافته های پزشکی / خوامخواری وگیاه خواری / مطالب جالب وخواندنی / دانستنیهای پزشکی / توصیه های پزشکی / درمان چربی خون / عمل جراحی پلاستیک وزیبایی آرایشی / مقالات پزشکی / ديابت يا قند خون / عسل درمانی / درمان لاغری / طب سنتی / آب درمانی / تغذیه تاریخ : 4 اردیبهشت 1391 بازدید : 1183


عمر طولانی توام با سلامت آرزوی كهن آدمی است


mihansalamat.com


نتیجه 25 سال تلاش مستمر پروفسور منوچهر جعفریان، متخصص و پژوهشگر برجسته علوم تغذیه
او میگوید تغذیه صحیح عامل اصلی سلامت و عادت غذایی غلط كه در میان ایرانیان تبدیل به یك فرهنگ شده علت اصلی بیماریهاست.

طبق گفته او ایرانیان خوب تغذیه میكنند اما غلط و با اصلاح الگوی تغذیهای خود به راحتی میتوانیم 120 سال عمر كنیم و علاوه بر نوهها و نتیجهها، ندیدههایمان را هم ببینیم.
پروفسور نقش اصلی تغذیه در پیشگیری از بیماریها و حفظ سلامت را تشریح كرد.


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (1) | ادامه مطلب


چاق ها مواظب كبدشان باشند

انواع نوشیدنی های مضر / كبد پانكراس كيسه صفراء / درمان چربی خون / عمل جراحی پلاستیک وزیبایی آرایشی / ورزش و سلامت / ديابت يا قند خون / عسل درمانی / اخبار سلامت / طب سنتی / آب درمانی / تغذیه تاریخ : 26 اسفند 1390 بازدید : 1251


عوامل ایجاد کبد چرب

 

mihansalamat.com


افرادی كه اندازه دور شکم آنها افزایش پیدا می‌كند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کبد چرب هستند.


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (6) | ادامه مطلب


زنان بيشتر مواظب باشند چون بيشتر مستعد ديابتند

انواع نوشیدنی های مضر / آخرین یافته های پزشکی / انواع خوراکی های مضر / دانستنیهای پزشکی / توصیه های پزشکی / دانشجويان پزشكي / عمل جراحی پلاستیک وزیبایی آرایشی / ديابت يا قند خون / عسل درمانی / اخبار سلامت / طب سنتی / تغذیه تاریخ : 26 اسفند 1390 بازدید : 1183


نقش جنسیت در بروز دیابت

mihansalamat.com


در یك مطالعه جدید مشخص شد زنان بیش از مردان مستعد ابتلا به دیابت نوع دوم هستند.


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (0) | ادامه مطلب


خواص گياهي و درماني گشنيز

خواص سبزی ها / درمان چربی خون / ریه و آسم تنفس / عمل جراحی پلاستیک وزیبایی آرایشی / دانه های روغنی / بهداشت خانواده / خواص میوه ها / ورزش و سلامت / مقالات پزشکی / اطلاعات دارویی / ایدز(اچ آی وی) / مسمومیت ها / ديابت يا قند خون / عسل درمانی / چشم پزشکی / آخبار پزشکی / گیاهان دارویی تاریخ : 2 خرداد 1390 بازدید : 1712


  گشنیزهضم كننده غذاست


www.tghs.ir

 گشنیز هضم كننده غذا، مقوی معده،‌ ضداسپاسم و ضدنفخ است.

 گشنیز گیاه بومی جنوب اروپا و مناطق مدیترانه است كه در بیشتر نقاط ایران می‌روید و از خانواده‌ جعفری است.

نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (2) | ادامه مطلب


عسل بهترین درمان زخمها

عسل درمانی تاریخ : 5 دی 1389 بازدید : 1617


نقش عسل در درمان زخم ها

 

 عسل  خواص مفید و بی شماری دارد و تحقیقات اخیر نیز نشان داده كه استفاده از عسل موجب بهبود سریع تر زخم ها می شود و در واقع نقش پانسمان كننده را دارد.


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (1) | ادامه مطلب


عسل یا داروی تمام بیماری ها

عسل درمانی تاریخ : 5 دی 1389 بازدید : 1128


خواص دارویی عسل

 

از گذشته تا کنون از عسل  در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده شده است. مهمترین خاصیت عسل ، ضد میکروب بودن آن است. در حالی که عسل یک ماده کاملاً خوراکی است و بایستی محیط خوبی برای پرورش میکروب ها باشد ، ولیکن میکروب ها در معرض عسل نابود شده و اجساد آنها نیز به مرور از بین می رود. زیرا عسل حاوی آنتی بیوتیک و آنزیم دیاستاز است . در گذشته از این خاصیت عسل  برای از بین بردن پینه های دست و پا سود می جستند.

 

عسل حاوی آنتی اکسیدان است، از این رو مصرف آن برای سلامت قلب و عروق مفید است. عسل به سلامت پوست کمک می کند و ضد پیری است.

 

 

 


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (1) | ادامه مطلب


اثر آنتی اكسیدان های عسل بر بدن انسان

عسل درمانی تاریخ : 5 دی 1389 بازدید : 991


اثر آنتی اكسیدان های عسل

 

 

 

ارزش غذایی عسل بر كسی پوشیده نیست . گذشته از آن عسل دارای خواص و مواد دارویی ارزشمندی است كه بررسی ها ، هر روز ابعاد گسترده تری از آن را روشن می سازد.

عسل فرآورده ای است كه از مصرف شهد گیاهان مختلف توسط زنبور عسل و تغییرات آن در بدن زنبور، در شانه ی موجود در كندو ایجاد می شود.

 

 

 

 


نویسنده : حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي نظرات (0) | ادامه مطلب

« صفحه قبل 1 2 صفحه بعد »


    Site Adminمشاوره آنلاین با دکتر

    Web Masterطراح سایت

بازديدكننده گرامي کدامیک از موضوعات اینترنتی شما را بیشتر مجذوب میکند ؟


=======================

مطالب سایت
Tebghanoonesina

حکيم فرياد پورمحمد دانشجوي دکتراي پزشکي دانشگاه آزاد تبريز

تلفن: 978 8888 0914

922 888 09333

281 4791 0411

---------------------

عضو انجمن همراهان طب سنتی آذربایجان شرقی

---------------------

سامانه پیام کوتاه:

30009900034060

---------------------

شماره حساب ها:

حساب سيباي ملي

0101396453009
شماره کارت ملي
5743 9872 9911 6037
شماره کارت اقتصاد نوين
4155 3420 1211 6274
--------------------------

نام کاربري :  
کلمه عبور :  
  

آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 31
کل: 1665
کل نظرات: 26989
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 10
این ماه: 332
کل: 91029
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: smapsSpimaDus
{prostats}