» » بادیان داروی زنان و زایمان و كاهش گرگرفتگی در یائسگی


بادیان داروی زنان و زایمان و كاهش گرگرفتگی در یائسگی

زنان و زایمان تاریخ : 17 بهمن 1389 بازدید : 5592


 

نمـونه ها از طریق پرونـده های موجود در مراكز بهداشتی درمانی انتخاب و با شكل تصادفی به دو گروه 36 نفره دارو ( روزانه سه كپسول حاوی 100 میلی گرم عصاره انیسون ) و دارونما ( 330 میلی گرم نشاسته) با طول مدت مصرف چهار هفته تقسیم شدند.

 

دو هفته قبل از مصرف دارو شدت، تعداد گرگرفتگی و نوع مواد غذایی مصرفی از طریق پرسشنامه و فرم اطلاعاتی اندازه گیری و ثبت گردید. نتایج در درون گروه ها مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.

عصاره گیاه بادیان

یافته های آماری نشان می دهد تعداد و شدت گرگرفتگی روزانه قبل از درمان در گروه انیسون در هفته چهارم پس از درمان کاهش یافت، اما در گروه دارونما میانگین تعداد و شدت گرگرفتگی تغییر معنی داری نكرد.

 

نتیجه گیری نهایی مطالعه حاکی از این است که انیسون یا بادیان در كاهش دفعات و شدت گرگرفتگی زنان یائسه مؤثر است.

 

پژوهشگران این طرح آموزش انواع درمان های گرگرفتگی به زنان را توصیه می کنند تا آن ها در انتخاب نوع درمان بر حسب پذیرش خودشان آزاد باشند.

 

هم چنین لازم است با توجه به شیوع بالای گرگرفتگی در زنان یائسه و تأثیر آن بر زندگی خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی این زنان و اختلاف نظرهای موجود در نحوه درمان این مشكل، محققان این بررسی انجام مطالعاتی با طول درمان بیش تر و بررسی زمان عود گرگرفتگی را پیشنهاد می کنند.

 

این مطالعه در فصلنامه پژوهشی "پژوهنده" منتشر شده ا

گیاه پنج انگشت

این گیاه را فلفل بیابانی نیز می نامند و در بسیاری از مناطق ایران می روید. درختچه زیبایی به ارتفاع یک متر و نیم است که به علت گل های زیبایی که دارد گاه به عنوان گیاه تزئینی کاشته می شود. بدین علت به آن پنج انگشت گویند که برگ های آن پنجه ای و پنج تایی است. گل های آن برنگ آبی و شبیه سنبله ای دراز است که سپس تبدیل به گل می شود.

میوه این گیاه قابض است و به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می کند. افرادی که دچار بواسیر یا شقاق باشند می توانند از اثرات درمانی آن سود بجویند و در جوشانده این گیاه بنشینند تا عارضه برطرف شود.

میوه این گیاه اثرات درمانی زیادی برای رحم دارد. 

قاعدگی  را تنظیم می کند و برگ این گیاه ورم های رحمی را بهبود می بخشد و عفونت را پاک می سازد. فواید آن به قدری زیاد است که از این گیاه در قرص های گیاهی مورداستفاده برای تنظیم قاعدگی و کاهش خونریزی استفاده می شود.

برگ این گیاه اثر کاهنده ای بر شهوت دارد و در قدیم و پارسایان در فصل بهار این گیاه را زیر خود فرش می کردند تا شهوت بر آنها غلبه نکند.

ضماد میوه و برگ آن ادرار را افزایش می دهد و مقدار زیاد آن برای 

کلیه  مضر است.

این گیاه در درمان سر درد هم مفید است.

 پنج انگشت، گیاه بسیار مؤثری برای درمان اختلالات قاعدگی است

از گیاه پنچ انگشت، دارویی به نام ویتاگنوس ( VITAGNUS ) تهیه کرده اند که حاوی‌ 90 ـ 80 میلی‌ گرم‌ عصاره‌ خشك‌ این گیاه‌ می‌باشد.

این دارو جهت‌ رفع ‌اختلالات‌ قاعدگی‌ و 

یائسگی ‌ به‌ كار می‌رود.

مكانیسم‌ اثر دقیق‌ این‌ فرآورده‌ به‌ اثبات‌ نرسیده‌ است‌ ، ولی‌ به‌ نظرمی‌رسد گیاه‌ پنج‌ انگشت‌ با اثر بر محور هیپوتالاموس‌ ـ هیپوفیز اثر خود را اعمال‌ می‌كند. این‌ گیاه‌ باعث‌ كاهش‌ آزاد شدن FSH* و افزایش‌ آزاد شدن‌ LH** و پرولاكتین ‌از هیپوفیز می‌گردد. هورمون های FSH و LH در تولید استروژن ( هورمون جنسی زنانه ) از تخمدان ها و دوره تخمک گذاری در خانم ها موثرند.

مطالعات‌ نشان‌ داده‌ است‌ كه‌ گیاه‌ پنج‌انگشت‌ حاوی‌ تركیبات‌ استروژنیک ‌نمی‌باشد و مستقیماً بر روی‌ تخمدان ها تاثیر نمی‌گذارد.

با توجه‌ به‌ اثرات‌ هورمونی این دارو، مصرف‌ آن‌ در دوران‌ 

بارداری ‌ ممنوع است .

در اكثر مطالعات‌ انجام‌ شده‌ با مصرف‌ این‌ دارو عوارض‌ جانبی‌ مشاهده‌ نگردیده‌ است‌، ولی‌ به‌ طور‌ نادر گزارشاتی‌ مبنی‌ بر بروز 

واكنش های‌ آلرژیک  ‌، سردرد و افزایش‌ خونریزی‌ دردوران‌ قاعدگی‌ وجود دارد.

این‌ دارو ممكن‌ است‌ با داروهای‌ ضد بارداری‌ خوراكی‌ وهورمونی‌ تداخل‌ نماید.

برای مصرف این دارو ، روزانه‌ 40 قطره‌ از آن را در كمی‌ آب‌ یا آبمیوه‌ بریزید و نیم‌ ساعت‌ قبل‌ از صبحانه‌ ( با معده‌ خالی ) مصرف ‌کنید.

البته یادآوری می کنم که دارو را حتماً حتماً باید تحت نظر پزشک و با تجویز ایشان مصرف کنید و از مصرف خودسرانه آن خودداری کنید.

پی نوشت :

* FOLLICLE STIMULATING HORMONE : این هورمون از غده هیپوفیز ترشح می شود و در خانم ها سیکل قاعدگی و تولید تخمک ها را در تخمدان ها کنترل می کند.

** LUTEIN HORMONE : این هورمون از غده هیپوفیز ترشح می شود و باعث ترشح استروژن از تخمدان ها می شود. این هومون در نیمه دوم قاعدگی باعث ترشح پروژسترون و هورمون های مردانه از جسم لوتئینی می شود.

 

تغذیه لازم برای گر گرفتگی خانم ها

خانم ها در دوران یائسگی دچار علائم مختلفی می شوند که گر گرفتگی یکی از آنهاست.

برای رفع این علائم رژیم های غذایی و مکمل های مختلفی را امتحان می کنند، اما اغلب نتایج متناقض است. حال تعدادی از راه حل های غذایی را برای کاهش یا رفع گر گرفتگی بیان می کنم.

دانه وشیر سویا

مواد غذایی مضر:

مواد غذایی زیر را مصرف نکنید، زیرا در بیشتر خانم ها باعث تشدید علائم گر گرفتگی می شوند:

قهوه

نوشابه های حاوی کافئین مثل کولا

غذاهای ادویه دار

سیگار کشیدن

مواد غذایی مفید:

سویا:

سویا حاوی فیتواستروژن هاست (موادی شبیه هورمون زنانه استروژن). در ژاپن به علت مصرف زیاد غذاهای حاوی سویا در برنامه غذایی روزانه، میزان علائم یائسگی در خانم های یائسه، یک سوم کشور آمریکا و کاناداست.

در واقع کلمه ای برای بیان گرگرفتگی در زبان ژاپنی وجود ندارد. اما آزمایشات بالینی معمولاً نتایج موثری در برندارند.

مطمئن ترین و بهترین شیوه، مصرف فرآورده های حاوی سویا مثل شیر سویا یا توفو (پنیر سویا) در برنامه غذایی روزانه است.

انجمن یائسگی آمریکای شمالی در سال 2000 میلادی توصیه کرد، مصرف روزانه 80- 40 میلی گرم ایزوفلاورن ها، علائم یائسگی را کاهش می دهد که معادل 2-1 واحد فرآورده های سویاست.

سایر مکمل های معمول برای گر گرفتگی :

ویتامین ای (400 تا 800 واحد بین المللی)

سیب زمینی هندی وحشی

روغن علف خر (حشیشه الحمار)

البته دلایل علمی محکمی برای اثرات این مکمل ها وجود ندارد. بنابراین بهتر است قبل از مصرف این مکمل های گیاهی با پزشک خود مشورت کنید تا از تداخل آنها با داروهای مصرفی خود جلوگیری کنید.

 

نقش سویا در كاهش عوارض دوران یائسگی

 

یائسگی عبارت است از قطع دائمی قاعدگی؛ كه به دو دسته تقسیم می شود:

- یائسگی فیزیولوژیك یا طبیعی.

- یائسگی ناشی از برداشتن تخمدان ها در سنین قبل از یائسگی كه مصنوعی است و در این مورد، قطع قاعدگی در اثر در آوردن و نبود تخمدان ها است.

در مورد یائسگی فیزیولوژیك كه در اثر پیری ایجاد می شود و بیشتر از مورد دوم وجود دارد ، باید گفت كه سن متوسط یائسگی 51 سالگی است، اما حدود 4 درصد زنان قبل از 40 سالگی دچار یائسگی زودرس می شوند.

مشكلات عمده ی این دوران عبارتست از : گر گرفتگی و پوكی  استخوان.

به احساس گرمای شدید در قسمت فوقانی بدن به مدت 30 ثانیه تا 5 دقیقه ، گر گرفتگی گفته می شود.

پوكی استخوان از دیگر عوارض مهم این دوران است. هر سال كه از یائسگی می گذرد، حدود 5/1-1 در صد از توده ی استخوانی از دست می رود و در 65-60 سالگی ممكن است شكستگی های استخوانی در ستون مهره ها ایجاد شود.

به دلیل شایع بودن این عوارض، محققان درصدد پیدا كردن مواد و راه هایی برای درمان یا پیشگیری از آنها هستند. از جمله ی این مواد می توان به سویا اشاره كرد.

نقش سویا چیست؟

سویا به عنوان یك غذای اصلی و مهم در بسیاری از كشورهای آسیایی مصرف می شود كه دارای مواد مغذی با ارزشی مانند پروتئین است. پروتئین سویا اسید آمینه های ضروری مورد نیاز بدن را تامین می كند. هنگامی كه سویا به همراه برنج مصرف می شود، پروتئین آن با پروتئین فرآورده های گوشتی برابری می كند، در حالی كه میزان كلسترول و چربی آن پایین است.

مواد موجود در سویا از سرطان های وابسته به هورمون مانند سرطان سینه و سرطان پروستات جلوگیری می كنند.

از دیگر اثرات مهم سویا، كاهش عوارض ناشی از یائسگی از جمله گر گرفتگی است. معمولاً  برای كاهش این عارضه در این دوران ، داروهای هورمونی تجویز می شود. سویا دارای موادی است كه بدون ایجاد مشكلات ناشی از استروژن (هورمون زنانه كه در داروها هم هست) حالت گر گرفتگی را در خانم ها كاهش می دهد. البته برای داشتن این اثر بایستی سویا به طور مداوم مصرف شود.

در دوران قبل از یائسگی نیز بسیاری از زنان دچار بعضی اختلالات هورمونی می شوند كه به علت شرایط فیزیولوژیك بدن است. بررسی ها نشان داده مصرف سویا در این دوران نیز، می تواند سطح هورمون بدن زنان را تنظیم كند.

سویا می تواند از پوكی استخوان دوران یائسگی جلوگیری كند. تحقیقات نشان داده است كه سویا اثر محافظتی بر روی سطح استخوان حیوانات دارد، ولی صد در صد ثابت شده نیست.

بیشترین اثر سویا كاهش گر گرفتگی دوران یائسگی است . كمی هم در درمان واژنیت موثر است كه یك التهاب دستگاه تناسلی و از ناراحتی های شایع این دوران است. علت واژنیت كاهش سطح هورمون استروژن است و تا حدودی با اثرات مشابه هورمونی مواد موجود در سویا ، این عارضه بر طرف می شود.

تمامی این اثرات فقط با مصرف مداوم و طولانی مدت سویا دیده می شود. از مصرف محصولات سویا هیچ گونه عارضه ی خطرناكی گزارش نشده است، مگر افراد كمی كه امكان دارد به سویا حساسیت داشته باشند و در این صورت باید از مصرف آن خودداری كنند.

مشكلات قلبی – عروقی از دیگر عوارض دوران یائسگی هستند. بررسی ها ثابت كرده، پروتئین سویا می تواند از بیماری قلبی- عروقی جلوگیری كند. در یك بررسی، كلینیك تغدیه ی آمریكا دو گروه را در نظر گرفتند. یك گروه  پروتئین سویا را مصرف كردند و گروه دوم پروتئین شیر را. مشاهده شد در گروه اول میزانLDL  ( كلسترول بد) بیشتر كاهش پیدا كرده است.

در بررسی دیگری ، در یك دوره به 94 خانم یائسه ی سالم ( كه سیگار و هورمون خارجی مصرف نمی كردند) روزانه فقط 42 گرم پروتئین سویا یا پروتئین  شیر دادند و برای ثبات وزن، مصرف سایر منابع انرژی محدود شد. پس از 12 هفته، میزانLDL  كاهش یافته بود ولی میزان بقیه ی مواد تغییری نكرده بود. ولی میزان كاهشLDL در صورت مصرف پروتئین سویا بیشتر از پروتئین شیر بود.

در طی این بررسی ها پزشكان این مركز تغذیه به این نتیجه رسیدند كه به دلیل كاهش میزانLDL پس از مصرف سویا ، احتمال خطر بیماری قلبی – عروقی نیز كاهش می یابد.

 

یائسگی

بیمار) خانمی هستم 48 ساله که در سه ماهه ی اخیر، روال قاعدگی ام به هم خورده و به صورت هر 17 روز یک بار خونریزی دارم. کمی هم گُر می گیرم. همچنین تعریق شدید و غیرطبیعی خصوصاً در شب ها دارم. آیا نیاز هست که به پزشک مراجعه کنم. لطفاً مرا راهنمایی کنید.

گر گرفتگی خانم یائسه

لطفاً بفرمایید یائسگی چیست؟

یائسگی مرحله ای از زندگی می باشد که در آن مرحله، در خانم ها ذخیره ی تخمک تخمدان به انتها می رسد و در طی آن خانم ها تغییرات هورمونی تخمدانی پیدا می کنند.

آیا روند یائسگی فقط مخصوص خانم ها می باشد؟

خیر، آقایان هم در حدود سنین مشابه خانم ها دچار افت فعالیت گنادها (غدد جنسی) می شوند و علایم کمبود هورمون پیدا می کنند که درمردها آندروپوز یا ویروپوز گفته می شود، ولی چون در خانم ها با قطع قاعدگی همراه است، مشخص تر می باشد. لازم به ذکر است چنان چه شروع قاعدگی در سنین حدود 13-12 سالگی باشد، معمولاً 35 سال بعد یائسگی در خانم ها شروع می شود.

معمولاً یائسگی از چه سنی شروع می شود؟

به طور کلی اگر شروع یائسگی در کسی زیر 40 سال باشد به آن یائسگی زودرس گفته می شود، ولی در حالت طبیعی معمولاً سن 45 سال به بعد سن شروع یائسگی می باشد. البته بعضی از افراد ممکن است تا سن 53 سالگی هم یائسه نشوند.

آیا یائسگی یک پدیده ی ناگهانی است یا همراه با پیش علایمی می باشد؟

معمولاً یائسگی همراه پیش علایمی مانند قاعدگی های نامرتب، حجم خونریزی کم، گرگرفتگی و... می باشد، ولی در بعضی از افراد بدون علایم قبلی هم ممکن است اتفاق بیافتد، بدین صورت که تا یک ماه قبل، دارای قاعدگی با روال طبیعی بوده و در ماه جاری به یک باره دچار قطع قاعدگی می شوند و متعاقب آن پریود نمی شوند.

آیا قاعدگی همیشه به طور مرتب اتفاق می افتد؟

خیر ممکن است، گاهی به صورت پریودهای بیش از یک بار در ماه باشد، یعنی مثلاً فرد هر 18-17 روز یک بار پریود شود و یا گاهی به صورت تأخیر قاعدگی باشد (تأخیر قاعدگی نیاز به پی گیری ندارد).

وقتی که فرد در سنین نزدیک یائسگی دچار خونریزی های مکرر با فواصل نزدیک شود، از آن جا که نشانه های بدخیمی آندومتر هم به همین گونه می باشد، در این صورت نیاز به بررسی محوطه ی داخل رحمی بر اساس اطلاعات و تجربه با سونو  (Trans Uretral) TU، هیستروسکوپی و ... می باشد.

آیا برای مطمئن شدن از این که کسی دچار یائسگی شده است یا نه، راه های تشخیصی و آزمایشی وجود دارد؟

بله، معمولاً در افراد جوان که انتظار یائسه شدن در آنها نمی رود و دچار قطع قاعدگی شده اند، می توانیم از آزمایشات هورمونی هیپوفیز استفاده کنیم که نشان می دهد کسی به حالت طبیعی یائسه شده است یا در اثر عوامل دیگری یائسگی به وجود آمده است.

رفتار خانم هایی که در معرض یائسگی قرار می گیرند چگونه باید باشد؟

خانم ها باید یائسگی را به عنوان یک پیامد خوش از دوران سن باروری خود تلقی کنند، همان طور که در زمان بلوغ (که یک مرحله از زندگی می باشد) نباید فکر کنند که پریود شدن یک پدیده بد می باشد.

باید بدانند این مرحله نیز جزو فیزیولوژی و کارکرد بدن یک خانم است و باید آن را با روی خوش بپذیرند و کارهای مناسب این مرحله را انجام دهند. لازم به ذکر است، سن متوسط یک خانم بعد از یائسگی، دقیقا برابر سن متوسط زمان باروری او می باشد(حدود 30 سال).

آیا یائسگی می تواند پیامدهایی مانند افسردگی به همراه داشته باشد؟

بر اساس مطالعات ثابت شده که افسردگی یا تغییرات خلق و خوی خانم ها به یائسگی مربوط نمی باشد، بلکه به نحوه ی زندگی، کم کاری تیرویید، روابط خانوادگی و اجتماعی و سابقه ی افسردگی یا اختلالات خلق و خوی قبلی بستگی دارد.

خانم هایی که دچار افسردگی پس از زایمان شده اند و نیز کسانی که فشار عصبی قبل از قاعدگی دارند یا زمینه ی افسردگی و تغییرات خلق و خو داشته اند، در دوران یائسگی هم بیشتر علایم افسردگی را نشان می دهند.

ادامه دارد...

یائسگی در مردان و زنان

یائسگی

بیماری های شایع در زمان یائسگی خانم ها کدام است؟

همان طور که بیماری هایی مانند سرخک، سرخجه، آبله مرغان و... در کودکان شایع می باشد، در این سنین هم بعضی از بیماری ها شیوع بیش تری دارند، مثلاً شانس بدخیمی های آندومتر پستان و کولون (روده بزرگ) در این سنین بیشتر است. از طرفی فشار خون ، دیابت و بیماری های قلبی و عروقی شیوع بیشتری دارند و همچنین در این دوران بیماری های وابسته به سن مثل پوکی استخوان و عوارض آن مثل شکستگی ها شایع تر می باشند.

در چه مواردی هورمون درمانی برای یک خانم یائسه مورد نیاز می باشد؟

در خانم هایی که علایم گرگرفتگی و تعریق دارند و یا در کسانی که علایم شدید خشکی واژن و مجاری اداری دارند، می توان از هورمون درمانی استفاده کرد. البته برای موارد خفیف تا متوسط خشکی واژن از ژل های مرطوب کننده داخل واژن استفاده می شود.

توصیه شما به خانم های یائسه چیست؟

خانم های یائسه باید به موارد زیر توجه کنند:

الف - پذیرش یائسگی

ب - جلوگیری از چاق شدن و رساندن وزن به حد مناسب

پ - حرکت کردن، راه رفتن، شنا و ورزش روزانه

ت - استفاده از ماهی، سبزی، میوه و لبنیات در وعده ی غذایی روزانه

ث - پرهیز از مصرف نوشابه های گازدار

ج - تابش نور مستقیم آفتاب به پوست برای ساخت ویتامین D و افزایش اثر جذب کلسیم ضروری است. (نور پشت شیشه یا روی لباس این اثر را ندارد.)

چ – داشتن برنامه های گروهی و تفریحی

ح – انجام ورزش هایی که ذهن و حافظه را تقویت می کنند مانند: حل جدول و .... در زندگی روزمره

با توجه به این که در این سن زمان بیکاری زیاد می شود و همچنین مسئولیت موارد دیگر مثل نگهداری بچه کم تر می شود، حتماً به فکر آموزش یک مورد جدید باشند و مطمئن باشند که حتی اگر دیرآموز باشند، حتماً مورد آموزش دیده را یاد خواهند گرفت (برای آموختن هیچ وقت دیر نیست). البته هدف از این آموزش ها بالا بردن کیفیت زندگی فرد یائسه می باشد، نه اختراعات و اکتشافات.

علایم یائسگی مردان به چه صورت می باشد؟

در مردان، در دوران آندروپوز، در سیستم تولید مثل تغییراتی ایجاد می شود و باعث اختلال در نعوظ می شود. فعالیت بیضه ها از نظر ساخت هورمون کم می شود که باعث کم شدن فعالیت جنسی و کم شدن اعتماد به نفس می شود و این حالت ممکن است سبب ایجاد اضطراب نیز گردد و در نتیجه ی اضطراب، مجدداً تولید آندروژن ها (هورمون های مردانه) کاهش می یابد.

شایع ترین بیمای های دوران یائسگی در مردان کدام است؟

در آقایان هم شانس بدخیمی پروستات بالا می رود. تغییراتی در قدرت عضلات و کاهش تراکم استخوان بوجود می آید. بیماری های قلبی- عروقی و آترواسکلروز(تصلب شرایین) هم شیوع بالاتری خواهد یافت.

دکتر لادن سیفی- جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
[xfgiven_format] فرمت: [xfvalue_format][/xfgiven_format]
[xfgiven_space] حجم فایل: [xfvalue_space][/xfgiven_space]
[xfgiven_download] لینک دانلود [/xfgiven_download]

نويسنده: حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي   نظرات (1) | نسخه قابل چاپ

sdfgadf 29/01/1391 - 22:19 |
sdfgadf
Very vivid article, it is difficult to see, thank you.To recommend to you a website - cheap high-quality electronic products-newfreeshipping.com china wholesale 26
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

اطلاعات
ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد


    Site Adminمشاوره آنلاین با دکتر

    Web Masterطراح سایت

بازديدكننده گرامي کدامیک از موضوعات اینترنتی شما را بیشتر مجذوب میکند ؟


=======================

مطالب سایت
Tebghanoonesina

حکيم فرياد پورمحمد دانشجوي دکتراي پزشکي دانشگاه آزاد تبريز

تلفن: 978 8888 0914

922 888 09333

281 4791 0411

---------------------

عضو انجمن همراهان طب سنتی آذربایجان شرقی

---------------------

سامانه پیام کوتاه:

30009900034060

---------------------

شماره حساب ها:

حساب سيباي ملي

0101396453009
شماره کارت ملي
5743 9872 9911 6037
شماره کارت اقتصاد نوين
4155 3420 1211 6274
--------------------------

نام کاربري :  
کلمه عبور :  
  

آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 29
کل: 1680
کل نظرات: 26989
آمار کاربران یک ساعت پیش: 1
امروز: 3
این ماه: 241
کل: 91219
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: WalterAspinall4
{prostats}