خواص درماني و طبي آلورا

گیاهان دارویی تاریخ : 27 خرداد 1390 بازدید : 5319


مزاج:

در دوم خشك و تا دوم گرم است. بعضي گويند در سوم گرم و خشك است كه چنين نيست.

خاصيت:

گيرنده و خشكاننده بدن و خواب آور است . صبر هندي سود بسيار در بر دارد، مي خشكاند و آزار نمي دهد و كمي قبض است و چون بسيار كم مي گزد، زخم وخيم را سوزش نمي رساند.

آرايش:

صبر و عسل درمان اثر ضربت و شفا بخش كژدمه چركين است . صبر و شراب را بر سر مالنداز ريزش مو

جلوگير است.

ورم و جوش:

اگر با شراب يا عسل باشد در درمان ورم پس و پيش (مقعد و ذكر ) و ورم ماهيچه هاي پهلوگير زبان

بسيار مفيد است.

زخم و قَرحه:

قَرحه هاي سرسخت را دوا كند و بويژه اگر در پس و پيش عورت و بيني و دهان يا ناسور باشند.

مفاصل:

دواي درد مفاصل است

سر:

سر را از زايده هاي صفرايي مي پالايد . صبر و روغن گُل را بر پيشاني و گيجگاه مالند سردرد از بين مي رود . صبر و روغن گُل در درمان قَرحه بيني و دهان و كوفتگي گوش و آماس ماهيچه هاي پيرا مون زبان خوب است بشرطي كه با شراب يا عسل باشد و بر پوست مالند . در طب باستاني آمده است كه صبر سودا را بيرون ريزد . داروي ماليخوليا است. صبر فارسي عقل را تقويت كند و دل را هشيارتر كند.

چشم :

صبردر درمان قَرحه و گري و درد چشم و خارش گوشه چشم و در خشكانيدن رطوبت چشم بسيار نافع

است.

اندام هاي غذا:

تناول دو قاشق صبر با آب سرد يا ولرم معده را از زايده هاي بلغمي و صفرايي پاك كند، اشتهاي دروغينو تباه را رد مي كند . سوزش و التهاب زبان كوچك كه ناشي از گرمي زرداب معده باشد چاره اش با صبر است . اگر صبح و شب چن (حبه) از ص بر مخلوط با شراب يا با عسل بخورند شكم را روان كند و از تباه شدن خوراك جلوگيري مي نمايد و شايد يك روزه درد معده را تسكين دهد . بند آمده هاي كبد را باز مي كند ليكن به زيان كبد است و از اسهالي كه مي دهد داروي يرقان است.

اندام هاي راننده:

تناول يك درخمي و نيم صبر با آب گرم اسهال آورد . اگر سه درخمي خورند شكم را تماماً تنقيه كند . اگر دو درخمي باشد و با آب عسل خورند بلغم و صفرا بيرون آورد . صبر با هر داروي مسهلي باشد معده را از زيان حفظ كند و صبر بهترين و سالم ترين مسهل براي معده است . صبرشسته كمتر اسهالي است اماب راي معده سودا ورتر است. صبركه با عسل باشد از قوتش مي كاهد و اسهالش ازجذب كردن نيست بلكه با هر چه برخورد كند بيرون مي آرد. صبر خالص كه تناول شود اثرش از كبد خارج نمي شود و به معده نمي رسد . تناول صبر عربي افسردگي آرد و درد و پيچ روده و اسهال به دنبال دارد و تاثيرش در پرده ها و خم و پيچ هاي معده)صفاقات( روزي يا دو روز مي ماند. در روزهاي سرد تناول صبر خطر است . شايد اسهال خوني دهد . صبر مخلوط با شراب شيرين بر بواسير برآورده و ترك هاي لبه مقعد نهند مفيد است . خونريزي مقعد را قطع كند ورم مقعد را دوا كند شفاي ورم ذكر است به شرطي كه با شراب و عسل باشد و بر ورم مالند.

زهرها:ا گر به سرما بخورند بيم اسهال خوني مي رود.

جانشين: دو برابرش افشره فيلزهره.

 

آشنایی با خواص آلوئه ورا

آلوئه ورا خاص مناطق آفریقایی است که به آن زنبق بیابانی یا صحرایی هم می‌گویند. در برخی کشورها با نام‌هایی چون «گیاه جاودانگی»، «گیاه دارویی»، «گیاه ملکه» و … نامیده می‌شود.نخستین بار مصری‌ها این گیاه را برای درمان زخم‌ها، سوختگی‌ها و عفونت‌ها به کار می‌گرفتند. پس از آنها یونانی‌ها، اسپانیایی‌ها و آفریقایی‌ها به شیوه‌ها و منظورهای مختلف از این گیاه استفاده می‌کردند.

برای مثال شکارچیان آفریقایی از ژل آن بر بدن خود می‌مالیدند تا عرق نکنند و بدنشان بوی بد نگیرد!

از دهه ۱۹۳۰ به بعد تحقیقات علمی و وسیعی بر روی ترکیبات و خواص دارویی این گیاه انجام شد و دریافتند ژل صاف شده این گیاه قدرت عجیبی در درمان زخم‌ها و سوختگی‌ها دارد.

برای درمان زخم‌های سربازان در سپاه الکساندر از آلوئه ورا استفاده می‌شد. اگرچه آلوئه ورا هزاران سال است که نقش مهمی را در پزشکی سنتی ایفا می‌کند اما از کشف خواص بی بدیل آن توسط طب مدرن امروزی زمان زیادی نمی گذرد.

اغلب مردم به عنوان یکی از مواد سازنده محصولات آرایشی مثل ضدآفتاب‌ها، مرطوب کننده‌ها و کرم‌های سوختگی با آلوئه ورا آشنا هستند.

 

اما امروزه حضور رو به فزونی آلوئه در محصولات متعدد و متنوعی را شاهد هستیم. تولیدکنندگان شامپو مدعی هستند که اسیدیته معادل ۵/۴ این گیاه آن را برای ساخت انواع شامپو و نرم‌کننده ایده‌آل کرده است.

در حالی که متخصصین تغذیه نیز مصارف خوراکی آلوئه ورا را به اندازه مصارف خارجی آن مفید و متعدد می‌دانند و آن را به اشکال مختلف از جمله عصاره، ژل، کپسول و پودر عرضه می‌کنند.

این گیاه حداقل دارای ۳ اسید چرب با خاصیت ضدالتهابی است که برای معده، روده کوچک و روده بزرگ مفید است.

ویتامین‌های تشکیل‌دهنده آن عبارتند از ویتامین C، B۱۲، B۶، B۲، B۱، A و E. «آلوئه ورا» با خاصیت اعجاب‌انگیز خود می‌تواند تمام اسید آمینه‌های ضروری بدن را در اختیار شخص مصرف‌کننده قرار دهد.

 هیچ چیز این گیاه به تنهایی شگفت‌انگیز و خارق‌العاده نیست. بلکه همراهی و یک جا جمع شدن تمام مواد مورد نیاز بدن از گروه‌های مختلف غذایی است که آن را منحصر به فرد کرده است.

تجمع این مواد در درون یک گیاه واحد را می‌توان به جمع شدن تعدادی نوازنده در یک گروه بزرگ موسیقی تشبیه کرد. (همان طور که هر کدام آنها، هرگز و به تنهایی اثر و جاذبه اجرای گروهی و دسته‌جمعی را ندارند.)

ژل Aloe حاوی گلیکوپروتئین است که از تورم و درد جلوگیری و روند بهبود را تسریع می‌کند و همچنین حاوی پلی ساکارید است که رشد و ترمیم پوست را تحریک می‌کند.

«آنتراکوئین» موجود در شیره Aloe به عنوان مسهل موثر عمل می‌کند. این مواد شیمیایی در مقادیر کم، می‌تواند از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کند.

از ژل Aloe برای درمان زخم‌های درونی و بیرونی نیز می‌توان استفاده کرد. این ماده روند درمان بسیاری از جراحات پوستی از جمله زخم‌ها، سوختگی‌ها و یخ‌زدگی را تسریع می‌کند.

شیره ‌این گیاه مسهل مفیدی است، اما چون می‌تواند سبب‌گرفتگی دردناک عضلات شود، غالباً استفاده نمی‌شود. با میزان مصرف کمتر، شیره Aloe می‌تواند از سنگ کلیه پیشگیری یا اندازه سنگ را کوچکتر کند.

این ماده به عنوان تسهیل‌کننده دفع مدفوع به ویژه در افرادی که مبتلا به وبواسیر هستند ماده مفیدی است.

در حال حاضر این گیاه دارویی در صنایع مختلف غذایی شامل انواع نوشابه‌ها، کمپوت، دوغ و غیره و همچنین در صنایع آرایشی و بهداشتی شامل انواع کرم‌ها، لوسیون‌ها، شامپوها، صابون‌ها، شوینده‌ها و در صنایع دارویی در کپسول‌ها، قرص‌های جوشان و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اندام مورد استفاده این گیاه دارویی برگ‌های آن است.

مرور کلی خواص دارویی:

صبر زرد از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و شیرابه آن به مصرف طبی می‌رسد.
۱)تقویت‌کننده بدن است
۲) یبوست را برطرف می‌کند و روده‌ها را تمیز می‌کند
۳) برای معالجه آسم مفید است
۴) سوء‌هاضمه را برطرف می‌کند
۵) در معالجه صرع مفید است
۶) خون را تصفیه می‌کند
۷) برای برطرف کردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات شیرابه آن‌را روی پوست بمالید
هشت ) اگزما را درمان می‌کند
۹) برای معالجه اسهال خونی مفید است
۱۰) برای رفع ریزش مو، شیرابه آنرا به سر مالیده و موها را با آن ماساژ دهید
۱۱) بیماری کبدی را برطرف می‌کند
۱۲) برای التیام زخم‌ها شیرابه آنرا روی زخم بمالید
۱۳) صبر زرد بهترین کرم مرطوب‌کننده است برگ‌ها را بشکنید و ژله آن‌را به پوست بمالید
۱۴) مبتلایان به بیماری قند می‌توانند با مصرف این گیاه قند خون خود را کنترل کنند
۱۵) برای شستن چشم و زخم‌ها شیرابه

خـواص آلوئـه ورا


نگاهی به ارزش غذایی یک گیاه ژله ای
خـواص آلوئـه وراگیاه آلوئه ورا از نظر بسیاری از مردم گیاه تازه و ناشناخته ای است در حالی که حقایق تاریخی نشان داده اند که این گیاه قدمتی طولانی داشته و قرن ها مورد مصرف مردم در سراسر جهان بوده است...

نقاشی هایی از گیاه آلوئه ورا روی کنده کاری های دیوارهای معابد مصری دیده شده و در کتاب های درمانی مصر که مربوط به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد است در رابطه با استفاده از آن برای درمان عفونت ها، معالجه بیماری های پوستی و تهیه داروهای ملین و مسهل مطالبی درج شده است.

در ایران این گیاه با نام فارسی صبر زرد و شاخ بزی شهرت داشته است. شاخ بزی گیاهی چند ساله با برگ های ضخیم، گوشتی، دراز و دارای تیغ است که گل های آن به صورت خوشه ای در انتهای محور ساقه قرار دارند. قسمت مورد استفاده این گیاه، شیرابه به دست آمده از برگ های آن است که به شکل تازه، خمیری یا خشک شده در دسترس همگان قرار دارد.

 

 

● چکیده فواید

آلوئه یا آلوئه ورا یا همان شاخ بزی حاوی مشتقات هیدروکسی آنتراسن و آلوئه رزین A، B و C است. همچنین قندهای گلوکز، مانوز و سلولز، آنزیم های اکسیداز، آمیداز، کاتالاز و ویتامین های B۱، B۲، B۶، C، E و اسید فولیک و مواد معدنی نظیر کلسیم، سدیم، منیزیم، روی، مس و کروم از دیگر مواد مغذی موجود در آن (البته در مقادیر کم) هستند.

خاصیت اصلی آلوئه ورا، مسهل بودن است. به علاوه می توان آن را یک ضدورم، ضدمیکروب، التیام بخش زخم ها، ضدآفتاب و ضدسوختگی به حساب آورد. مصرف ژل خوراکی این گیاه به مدت ۶ ماه برای کنترل زخم معده و کاهش شدت آسم بسیار موثر شناخته شده است. در کل می توان گفت آلوئه ورا ضدآلرژی، ضدسرطان، ضدقارچ، ضدویروس، کاهش دهنده قندخون، قاعده آور، تقویت کننده معده و کبد است. ژل آلوئه اثرات خوب و مفیدی نیز روی سوختگی های معمولی، سوختگی های حاصل از اشعه، زخم ها و صدمه های دیگر پوست دارد.

 

 

● آلوئه ورا برای چه کسانی؟

خوردن این گیاه به افراد در حال کاهش وزن یا روزه دار پیشنهاد می شود چراکه مصرف میوه و سبزی در شرایط آنها باید افزایش یابد. فیبر موجود در این موادغذایی مانع از بروز یبوست شده و به دلیل دیرهضم بودن، احساس سیری ماندگاری را در فرد ایجاد می کند. مشکل اینجاست که فیبرها در معده نفخ و گاز ایجاد می کنند اما خوشبختانه، آلوئه ورا در عین حال که فیبر بالایی دارد در معده نفخ و گاز نیز ایجاد نمی کند پس بهترین گزینه انتخابی در این شرایط محسوب می شود.

مصرف آلوئه ورا برای افرادی که در کنار رژیم لاغری، ورزش هم می کنند و در نتیجه بیش از هر زمان دیگری در معرض استرس و ضعف سیستم ایمنی هستند توصیه می شود. محدود کردن دریافت مواد غذایی ارزشمند و تحرک زیاد، بدن را خسته می کند به ویژه اگر رژیم غذایی پرپروتئین و مقدار میوه و سبزی مصرفی حداقل باشد. از این رو، خوردن کمپوت آلوئه ورا می تواند سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شود.

 

 

● شرط و شروط مصرف آلوئه ورا

در استفاده از این گیاه باید مراقب بود زیرا مصرف بیش از حد آن به صورت خوراکی (مصرف روزانه یک گرم به مدت طولانی) ممکن است باعث به هم خوردن تعادل آب و الکترولیت ها، سقط جنین، زایمان زودرس، اسهال خونی و ضایعات کلیوی شود. به علاوه آلوئه ورا نباید در زمان تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، خون ریزی رکتال (مقعد) و ضعف شدید مصرف شود. در زمان بارداری نیز به غیر از دستور پزشک مصرفش ممنوع است.

در صورتی که از این گیاه به عنوان مسهل خوراکی استفاده شود باید نکات زیر را در نظر گرفت؛ اول اینکه مصرف بیش از دو هفته از آن باید با مشورت پزشک باشد. دوم اینکه در صورت تاثیر نکردن تا ۲۴ ساعت باید آن را با پزشک در میان گذاشت. سوم، چون تاثیر این گیاه در کودکان مشخص نیست، در این مورد باید با پزشک مشورت کرد و نکته آخر اینکه بهتر است از فرآورده های صنعتی آلوئه برای سنین بالای ۱۰ سال و حداکثر به مدت ۲ هفته بهره برد.

 

 

● چرا برخی کمپوت های آلوئه ورا تلخ هستند؟

شاید شما هم به این موضوع برخورده باشید که وقتی در کمپوت آلوئه ورا را بازکرده کمی از آن می خورید، طعم تلخ آن شما را نگران می کند که نکند فاسد شده در صورتی که آلو ئه ورا طبیعتا شیرابه تلخی دارد که به دلیل ترکیب های آنتراکینونی موجود در آن است. تلخ بودن برخی کمپوت های خوراکی این گیاه نیز ممکن است به همین دلیل باشد.

البته این موضوع را تا زمانی که کمپوت مورد بررسی دقیق قرار نگیرد نمی توان گفت. در صورتی که روی قوطی کمپوت قید شده باشد حاوی ترکیب های آنتراکینونی یعنی کمپوت حاوی ترکیب های تلخ است و تنها مسهل شدید بوده و مسمومیت دیگری ایجاد نمی کند اما در صورتی که روی قوطی قید نشده باشد ممکن است تلخی دلایل دیگری مثل ماندگی و ایجاد واکنش های شیمیایی داشته باشد.

ترکیب های آنتراکینونی یکی از ترکیب های اصلی گیاه آلو ئه ورا به حساب می آیند و مقدارشان هم در گیاه زیاد است. شیرابه خشک شده این گیاه به همین دلیل مسهل قوی بوده و مقدار مصرف خشک آن در حد یک دهم گرم توصیه می شود. لازم به توضیح است که ترکیب های آنتراکینونی در برگ سنا، برگ درخت فرانگولا و آلوئه ورا وجود دارد که هر ۳ از قوی ترین مسهل ها به شمار می روند.دکتر محمدحسین صالحی سورمقی
متخصص فارماکوگنوزی عضو هیات علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 


[xfgiven_format] فرمت: [xfvalue_format][/xfgiven_format]
[xfgiven_space] حجم فایل: [xfvalue_space][/xfgiven_space]
[xfgiven_download] لینک دانلود [/xfgiven_download]

نويسنده: حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي   نظرات (4) | نسخه قابل چاپ

boardaaa 29/01/1391 - 02:29 |
boardaaa
It is nice that you posted something like this Cell Phone Signal Booster and I am quite lucky to read it. Thanks for posting this!
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

asdf 29/01/1391 - 22:11 |
asdf
Very vivid article, it is difficult to see, thank you.To recommend to you a website - cheap high-quality electronic products-newfreeshipping.com onda vi10 elite review 16
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

steven 7/08/1392 - 23:05 |
steven
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon! +1 inew i7000
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

sell 6/01/1393 - 06:32 |
sell
Pay day loan, also called funds progress financial loan or examine advance loan, can be a temporary mortgage with substantial price of interest. The amount could be everything from 80 to 1000. This short term mortgage might be very helpful in your case to tide about your fast charges until you can get your next shell out. zrundeop guaranteed payday loans yffuzpiu 100 guaranteed approval on payday loans lmieotws 4. He ought to be compensated at least the least income of a thousand each month.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

اطلاعات
ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد


    Site Adminمشاوره آنلاین با دکتر

    Web Masterطراح سایت

بازديدكننده گرامي کدامیک از موضوعات اینترنتی شما را بیشتر مجذوب میکند ؟


=======================

مطالب سایت
Tebghanoonesina

حکيم فرياد پورمحمد دانشجوي دکتراي پزشکي دانشگاه آزاد تبريز

تلفن: 978 8888 0914

922 888 09333

281 4791 0411

---------------------

عضو انجمن همراهان طب سنتی آذربایجان شرقی

---------------------

سامانه پیام کوتاه:

30009900034060

---------------------

شماره حساب ها:

حساب سيباي ملي

0101396453009
شماره کارت ملي
5743 9872 9911 6037
شماره کارت اقتصاد نوين
4155 3420 1211 6274
--------------------------

نام کاربري :  
کلمه عبور :  
  

آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 29
کل: 1680
کل نظرات: 26989
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 3
این ماه: 240
کل: 91217
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: zarabotok63051
{prostats}